Sunday, September 27, 2009

შიო მღვიმელი


მასწავლებელი: თამარ კიკალიშვილი
საგანი: ქართული ლიტერატურა
სკოლა: 36-ე
კლასი: მე-3





გაკვეთილის მთავარი თემა



შიო მღვიმელი

სწავლების საფეხური

მე-3 კლასი



მოსწავლეთა პროფილი

კლასში 20 მოსწავლეა, მათგან 1 მოსწავლეს აქვს მეტყველების პრობლემა



გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა

ამ გაკვეთილზე მოსწავლეები დაეუფლებიან ცოდნას შიო მღვიმელის ცხოვრებისა და შემოქმედების შესახებ,გაიხსენებენ უკვე ნასწავლ ლექსებს და ბიოგრაფიულ მონაცემებს, შეიძენენ ინფორმაციის google-ში მოძიების უნარს,შეისწავლიან პრეზენტაციის აგებას და ფოსტით წერილის გაგზავნას




გაკვეთილის მიზნები და შედეგები


ქართ.III.2.მოსწავლე ისმენს ლიტერატურულ ტექსტებს,იგებს და გადმოსცემს მათ შინაარსს;

ქართ.III.4.მოსწავლე დამოუკიდებლად(ხმამაღლა/ჩუმად)კითხულობს და იგებს სხვადასხვა სახისტექსტს მისთვის ნაცნობ თემაზე;


რომელ კონკრეტულ უნარებს განივითარებენ და რომლების გამოყენებაში გაიწაფებიან მოსწავლეები?

რა დამოკიდებულებები ჩამოუყალიბდებათ მოსწავლეებს?


ეროვნული სასწავლო გეგმის რომელ მოთხოვნებს/სტანდარტებს პასუხობს გაკვეთილი?

წინასწარი ცოდნა


რა იციან ან უნდა იცოდნენ მოსწავლეებმა იმისათვის, რომ ამ გაკვეთილის ამოცანები წარმატებით შეასრულონ?



შეფასების საგანი და პროცედურები


როგორ დავადგენ მოსწავლეთა წარმატებას?

რა იქნება დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტი შეფასებისას (ზეპირი პრეზენტაცია, მსჯელობა, წერითი სამუშაო და სხვ.)?

რა ტიპის შეფასებას (განმავითარებელი, განმსაზღვრელი, ნდივიდუალური, ჯგუფური...) გამოვიყენებ?

რა კრიტერიუმებით შეფასდებიან მოსწავლეები?




სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები


რა მასალაა საჭირო? რომელი წიგნებით ვისარგებლოთ? რამდენად შეესაბამება შერჩეული ტექსტები მოსწავლეთა კითხვის უნარებს?


ხომ არ შემიძლია საკითხის დამუშავებაში საინფორმაციო ტექნოლოგიების ინტეგრირება? როგორ? რა ტექნიკა და დამხმარე ინსტრუმენტები დამჭირდება (მაგ., კომპიუტერების რაოდენობა, პროექტორი, კოლბა და ა.შ.)? რა კომპიუტერული პროგრამა (მაგ., MS Word, PowerPoint და ა.შ.) დამჭირდება?




გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი

რა პედაგოგიური ცოდნა დამჭირდება?

რა აქტივობებს განვახორციელებ სასწავლო მიზნის მისაღწევად? რა დროს დავუთმობ თითოეულ აქტივობას?

როგორ მოვახერხებ მოსწავლეთა ინტერესის გამოწვევას, თემაზე ფოკუსირებას და წინარე ცოდნის გააქტიურებას?

როგორ მოვახერხებ ცოდნის კონსტრუირების ფასილიტაციას?

როგორ მოვახერხებ ნასწავლის გაერთიანებასა და განმტკიცებას?


როგორ მოვახდენ მოსწავლეების ორგანიზებას (ინდივიდუალური/ წყვილებში/ჯგუფებში/მთელ კლასთან მუშაობა).